Nie żyje legenda polskiej gimnastyki sportowej

Barbara Ślizowska

Barbara Ślizowska urodziła się 4 lutego 1935 w Krakowie. W trakcie kariery reprezentowała tutejsze kluby: Wisłę i Wawel. Była mistrzynią Polski w ćwiczeniach na kółkach (1950) i na równoważni (1951) oraz finalistką MŚ 1950 w Bazylei. Pierwszy raz w igrzyskach olimpijskich wystartowała w Helsinkach w 1952 roku, a największy sukces – brązowy medal – osiągnęła podczas kolejnych igrzysk w australijskim Melbourne w 1956 roku. Ponadto zdobyła również dwa srebrne medale w trakcie V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w wieloboju drużynowym oraz drużynowych ćwiczeniach z przyborem. Karierę sportową zakończyła w listopadzie 1958 roku, po czym została trenerką kadry narodowej i olimpijskiej. Była również wybitną działaczką sportową oraz sędzią międzynarodowym. Została odznaczona m. in. srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Złotym Krzyżem Zasługi i Honorowym Dyplomem FIG (Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej).

W Szkole Podstawowej nr 5 mieliśmy ogromny zaszczyt i szczęście wielokrotnie gościć Panią Barbarę Ślizowską podczas szkolnych świąt i uroczystości. Zapisała się w naszej pamięci jako osoba niezwykle serdeczna i ciepła, która w rozmowach z młodzieżą z wielką pasją opowiadała o sporcie.

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 składają Najbliższym, Przyjaciołom oraz Współpracownikom śp. Barbary Ślizowskiej najszczersze wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 lutego o godzinie 11.00 na Cmentarzu Podgórskim.