15 października w Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 nie jest zwyczajnym dniem. Od 2009 roku, aby uczcić rocznicę nadania imienia Polskich Olimpijczyków, tego właśnie dnia obchodzimy Święto Szkoły. Jest to ważna uroczystość dla całej naszej społeczności. Za każdym razem naszemu świętu przyświeca inne hasło przewodnie związane z prezentowaną dyscypliną sportową. Tym razem skupiliśmy się na maksymie związanej z judo – „Ustąp, aby zwyciężyć”. Corocznie naszą uroczystość zaszczycają znamienici goście m. in.: przedstawiciele Małopolskiej Rady Olimpijskiej, Rady Dzielnicy V, prezesi klubów sportowych współpracujących ze szkołą. 15 października 2021 przyjmowaliśmy pp.: Edwarda Tarczałowicza – Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy V, Józefa Lipca – Prezesa Małopolskiej Rady Olimpijskiej, Jerzego Garpiela – piłkarza ręcznego, uczestnika igrzysk w Moskwie (1980), Józefę Ledwig – siatkarkę, dwukrotną brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio (1964) i Meksyku (1968), Aleksandrę Grodecką – Dyrektora MDK Dom Harcerza, Janusza Mikę – dziennikarza „Wiadomości lokalnych” Rady Dzielnicy V, Dariusza Szlagora – Wicedyrektora VII LO, Sylwię Kochanek-Bączyk – Dyrektora Przedszkola nr 119, Małgorzatę Szydę – Prezesa Klubu Sportowego TK, Tomasza Skowrona – Prezesa Stowarzyszenia „Olimpijczyk Kraków”, Małgorzatę Solarz-Kulbicką – Koordynatora Sekcji Gimnastyki Sportowej Kobiet TS Wisła Kraków, Pawła Tylka – judokę, srebrnego medalistę Mistrzostw Polski Seniorów 2021, absolwenta Gimnazjum Sportowego nr 76, Kamila Gwoździa – judokę, absolwenta Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 i Gimnazjum Sportowego nr 76. Po powitaniu gości przez dyrektora szkoły Pawła Maśleja, nastąpiła długo oczekiwana chwila przyznania Medalu „Przyjaciel Szkoły”. Jego laureatem w tym roku został pan Janusz Mika – dziennikarz, publicysta, prozaik, prezes Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”, radny Dzielnicy V Krowodrza w latach 2002-2006, redaktor „Wiadomości lokalnych” Rady Dzielnicy V Krowodrza. Laudację na jego cześć wygłosiła pani Jolanta Błasiak – nauczyciel SP nr 5. Dyrektor Paweł Maślej wręczył także okolicznościowe medale wydane z okazji Jubileuszu 60 – lecia Szkoły Podstawowej nr 5. Jubileusz obchodziliśmy wszakże w 2020 roku, jednak ze względu na pandemię nie odbyły się zaplanowane uroczystości i dopiero w bieżącym roku podczas uroczystości i zawodów sportowych wręczamy te odznaczenia. Medale przyznane zostały następującym osobom i instytucjom, które na przestrzeni ostatnich 60 lat bardzo aktywnie angażowały się w jej rozwój. Są to:
 1. Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski – złoty
 2. Radny Miasta Krakowa – Grzegorz Stawowy – srebrny
 3. Przewodniczący Rady Dzielnicy V – Maciej Żmuda – srebrny
 4. Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy V – Edward Tarczałowicz – srebrny
 5. Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej – Krzysztof Kowal – srebrny
 6. Prezes Małopolskiego Związku Pływackiego – Kazimierz Woźnicki – srebrny
 7. Wieloletni Prezes TS Wisła Kraków – Ludwik Miętta-Mikołajewicz – srebrny
 8. Wieloletni Prezes WKS Wawel Kraków i dwukrotny olimpijczyk (1968 r. – Meksyk oraz 1972 r. – Monachium) – Edward Stawiarz – srebrny
 9. Przewodniczący Małopolskiej Rady Olimpijskiej – Józef Lipiec – srebrny
 10. Dyrektor SP nr 5 w latach 1970 -1991 – Jan Górny – srebrny
 11. Dyrektor SP nr 5 w latach 1991 – 1997 – Marian Sajkiewicz – srebrny
 12. Dyrektor SP nr 5 oraz ZSO nr 51 w latach 1997 – 2008 – Aldona Kawa – srebrny
 13. Dyrektor SP nr 5 oraz ZSO nr 51 w latach 2008 – 2013 – Katarzyna Dobrowolska – srebrny
 14. Wieloletni nauczyciel języka polskiego w szkole – Grażyna Krucińska – srebrny
 15. Wieloletni pracownik obsługi w szkole – Stanisława Janas – srebrny
 16. Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków – brązowy
 17. Wojskowy Klub Sportowy Wawel Kraków – brązowy
 18. Klub Sportowy TK – brązowy
 19. Małopolska Rada Olimpijska – brązowy
 20. Trener Koordynator Sekcji Gimnastyki Sportowej Kobiet TS Wisła Kraków – Małgorzata Solarz-Kulbicka – brązowy
 21. Najstarszy czynny zawodnik (ur. w 1930 r.) oraz długoletni trener i działacz sekcji pływackiej TS Wisła Stanisław Krokoszyński – brązowy
 22. Trener Koordynator Sekcji Pływackiej TS Wisła Kraków – Paulina Kujawa – brązowy
Wyróżniona w tym uroczystym dniu została także uczennica klasy 7 c – Maria Drobniak. Uzyskała ona tytuł Sportowca Roku 2021 przyznawany uczniowi lub uczennicy za wybitne osiągnięcia sportowe i bardzo dobre wyniki w nauce. Po części oficjalnej mogliśmy, dzięki prezentacji przygotowanej przez naszych uczniów pod kierownictwem trenerów, zapoznać się z historią i zasadami judo, które było wiodącą dyscypliną sportową tegorocznego Święta Szkoły. Później nastąpił pokaz umiejętności naszych szkolnych judoków. Podziwialiśmy także biegłość w sztuce, już na wyższym poziomie, naszych absolwentów – Kamila Gwoździa i Pawła Tylka – srebrnego medalisty Mistrzostw Polski Seniorów 2021. Na zakończenie mili goście zostali zaproszeni do szkolnej kawiarenki na degustację pysznego małego co nieco, a nasi uczniowie rozpoczęli rywalizację o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły. Co roku wędruje on do innych klas, które wykażą się najwyższymi umiejętnościami ciała i umysłu podczas zorganizowanych w tym celu konkursach wiedzy i zawodach sportowych. Konkurencje odbywają się w trzech kategoriach wiekowych: klasy II-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Najmłodsi uczniowie rozwiązywali testy wiedzy z zakresu olimpizmu, bezpieczeństwa i zdrowego odżywiania, a także brali udział w rywalizacji sportowej. Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły zdobyła klasa III a (wychowawca – p. Joanna Schab). Klasy IV-VI brały udział w zawodach sportowych oraz konkursach: olimpijskim, prozdrowotnym i ekologicznym, natomiast VII i VIII wykazywały się wiedzą na temat igrzysk olimpijskich i rozgrywały mecze piłki wodnej na naszym szkolnym basenie. Puchary powędrowały odpowiednio do klas: IV a (wychowawca p. Katarzyna Jaworska-Wilk) oraz VIII a (wychowawca p. Joanna Dziadosz). Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia, dyrektor Paweł Maślej dokonał uroczystego wręczenia pucharów. Ponieważ jak na szkołę imienia Polskich Olimpijczyków przystało przyświeca nam zasada „Citius-Altius-Fortius”  (czyli „szybciej, wyżej, silniej”) wzywająca do pokonywania własnych słabości, jesteśmy pewni, że nie tylko zwycięzcy, ale i pokonani dołożyli wszelkich starań, aby wypaść jak najlepiej. Mistrz może być tylko jeden, jednak równie ważna jak zwycięstwo jest droga do niego prowadząca.