Trwając w roku romantyzmu, przeżywamy dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Z tej okazji 27 września 2022 r. w naszej szkole zorganizowano akcję Narodowego Czytania. Uczniowie klas 4-8 mogli oddać się lekturze jednego z najważniejszych cykli poetyckich XIX w. oraz poznać znane i mniej znane fakty z życia naszego narodowego wieszcza. Co najważniejsze, wszyscy – dyrekcja, nauczyciele i uczniowie mieli możliwość odczytania wspomnianych już utworów, zawartych w pierwszym tomie „Poezji” Adama Mickiewicza.

Jak można było zobaczyć, uczniów zachwyciła nie tylko powszechnie znana historia pana Twardowskiego próbującego wyrwać się z rąk diabła („Pani Twardowska”), ale także opowieść o ojcu i dzieciach, którzy zostali napadnięci przez zbójców („Powrót taty”).

Wszyscy obecni na sali gimnastycznej mieli okazję usłyszeć również o karach, jakie według ludowych wierzeń spotykały niewiernych kochanków („Świtezianka”) czy zbrodniarki („Lilije”), a także kilka innych fantastycznych historii opisanych w „Balladach i romansach”.

Być może za rok spotkamy się znowu, czytając tym razem „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, które na początku września zostało ogłoszone lekturą Narodowego Czytania 2023.

Poprzedni

Następny