Mój Kraków - Edycja 2022

26 kwietnia 2022 roku w Muzeum Krakowa w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory odbyła się uroczysta gala finałowa XVI Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Słowa Mój Kraków. 

Galę otworzył hejnał mariacki, a gości powitała Jolanta Błasiak – autorka konkursu, nauczycielka naszej szkoły. Byli wśród nich: Dariusz Domajewski Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji UMK reprezentujący prof. dr. hab. Jacka Majchrowskiego  Prezydenta Miasta Krakowa – patrona konkursu; prof. dr hab. Jacek Purchla – Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – patron konkursu, absolwent SP nr 5, prof. dr hab. Piotr Borek Rektor UP w Krakowie – patron konkursu (nieobecny),  Michał Niezabitowski Dyrektor Muzeum Krakowa gospodarz  i patron konkursu; Maciej Żmuda Przewodniczący 
i E. Tarczałowicz  Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy V Krowodrza patrona 
i współorganizatora konkursu; Paweł Maślej Dyrektor SP nr 5;  jury konkursu: Aleksandra Rzońca  przewodniczka krakowska i organizatorka konkursów o Krakowie, Iwona Żmuda  nauczycielka j. polskiego  VIII PLO (nieobecna), Janusz Mika prozaik i miłośnik Krowodrzy, uczniowie krowoderskich szkół, ich nauczyciele, rodzice i dziadkowie. 

Zanim nagrodzono zwycięzców głos zabrał zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji   Dariusz Domajewski, który zwrócił uwagę na znaczenie i wartość słowa  w dzisiejszych czasach. O Krowodrzy i pielęgnowaniu jej dziedzictwa powiedział prof. Jacek Purchla.  Wspominał  lata spędzone w „Piątce” i gratulował laureatom zainteresowania swoją małą ojczyzną. 

Zgromadzeni w Sali Miedzianej goście mieli także okazję usłyszeć fragmenty nagrodzonych prac literackich wzbogacone zdjęciami Krowodrzy i muzyką. Uczestnicy konkursu zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami ufundowanymi przez Radę Dzielnicy V Krowodrza, Muzeum Krakowa oraz Radę Rodziców SP nr 5. Specjalną nagrodę dla laureata 
I miejsca w kat. Kl. VII – VIII  ufundował Prezydent Miasta Krakowa oraz Janusz Mika prozaik. 

Na koniec zabrali głos: przewodniczący Rady Dzielnicy V Krowodrza Maciej Żmuda 
i dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków Paweł Maślej. Panowie podkreślili znaczenie posiadania pasji i rozwijania własnych zainteresowań, podziękowali wszystkim za udział w konkursowej gali  i zaprosili do udziału 
w konkursie w kolejnych latach.  

Wielką  i piękną niespodzianką dla laureatów i gości było zaproszenie przez Muzeum Krakowa do wspólnego zwiedzania wystawy Kraków od początku bez końca. Wspólne zwiedzanie pod opieką przewodniczki krakowskiej Aleksandry Rzońcy było okazją do rozmów uczniów z patronami konkursu – historykami, mistrzami pióra. 

Tegoroczna, literacka edycja konkursu  „Krowodrza – moja dzielnica” pokazała, że Krowodrza jest niezwykle wdzięcznym i ciekawym tematem. Warto o niej wiedzieć i pisać. 

Zwycięzcy XVI Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Słowa Mój Kraków: 

  • Kat. Kl. III SP               I miejsce ex aequo: Emilia Bik SP 5 oraz Aleksandra Koćma SP 5 

Wyróżnienie: Kornelia Kumala SP 5 

  • Kat. Kl. IV –  VI            Wyróżnienie:  Zofia Hołota – Braun SP 36 
  • Kat. Kl. VII – VIII          I miejsce: Alicja Turoń SP 5 

Wyróżnienie: Maja Dąbrowska SP 33 

 

Poniżej link do zdjęć wykonanych przez p. A. Sokoła: 
https://drive.google.com/drive/folders/1MvWRldUTzY_hwAKbFbDv-VMPpv9-CU5K?usp=sharing 

Galeria