Szybciej, wyżej, silniej...

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków powstała w ramach akcji „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. 19 listopada 1960 roku nastąpiło uroczyste przekazanie władzom oświatowym budynku w rejonie ulic: Chocimskiej i alei Kijowskiej (wtedy alei Inwalidów).

7 grudnia 1960 roku naukę rozpoczęło 1047 uczniów w 26 oddziałach. W ciągu kolejnych lat szkoła bardzo szybko się rozrosła. Swoisty rekord przypadł na rok szkolny 1964/1965 – funkcjonowało wówczas 37 oddziałów, w których uczyło się 1426 uczniów – to kilkakrotnie więcej niż obecnie!

Od ponad 30 lat...

Szkoła współpracuje z TS Wisła Kraków i WKS Wawel Kraków w organizowaniu i prowadzeniu klas sportowych. Najdłuższą historię mają klasy gimnastyki sportowej, piłki siatkowej i pływania. W ostatnich latach do dyscyplin tych dołączyły: judo, taniec sportowy, koszykówka, szachy. Nasi podopieczni realizują także indywidualne pasje sportowe są to m. in.  tenis ziemny, lekkoatletyka, strzelectwo, taekwondo, jeździectwo, karate.

“Przyświeca nam zasada „Citius-Altius-Fortius” (czyli „szybciej, wyżej, silniej”) wzywająca do pokonywania własnych słabości, jesteśmy pewni, że nie tylko zwycięzcy, ale i pokonani dołożyli wszelkich starań, aby wypaść jak najlepiej. Mistrz może być tylko jeden, jednak równie ważna jak zwycięstwo jest droga do niego prowadząca.”
– Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków