17 IV DZIEŃ KOSTKI RUBIKA

17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kostki Rubika. Kostka Rubika to rodzaj logicznej zabawki wymagającej od gracza sporej wyobraźni przestrzennej. Słynna łamigłówka została wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika.

Zabawka początkowo powstała jako próba stworzenia mechanizmu, w którym poszczególne części będą poruszać się niezależnie i bez naruszenia pozostałych. Kostka Rubika, która miała być pomysłem architektonicznym, szybko okazała się sukcesem przynoszącym ogromne zyski. Jest to również jedna z ulubionych zabawek świetliczaków. Standardowa kostka Rubika składa się z 26 sześcianów i przegubu znajdującego się wewnątrz, który umożliwia poruszanie się poszczególnych elementów.

Z okazji dzisiejszego święta dzieciaki obejrzały filmy edukacyjne pokazujące algorytmy jej układania. Podczas układania modelu 3x3x3 można uzyskać ponad 43 tryliony różnych kombinacji, a optymalna liczba ruchów potrzebna do ułożenia kostki znajduje się w przedziale 20-29. Następnie obejrzeliśmy filmy z mistrzostw świata, Europy i Polski w najszybszym układaniu kostki. Później poznaliśmy różne ciekawostki związane z kostką Rubika, a następnie dzieciaki z dużym zapałem zabrały się do jej układania.