„Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” to powieść Clive’a Staplesa Lewisa, która od lat inspiruje czytelników. Uczniowie klasy 4c zaangażowani w omawianie tej lektury postanowili wcielić się w role poszczególnych postaci i w ramach lekcji języka polskiego rozstrzygnąć o losach jednego z głównych bohaterów.

Z tego powodu 17 listopada odbyła się zaplanowana wcześniej rozprawa sądowa, podczas której oskarżono Edmunda Pevensie’ego o zdradę rodzeństwa i współpracę z Białą Czarownicą. Na świadków powołano postaci z całej Narnii.

W szkolnej sali padały zarówno argumenty oskarżające, jak i broniące bohatera. Ostatecznie jednak sąd zawyrokował o jego niewinności, co uzasadnił zjedzeniem przez bohatera ptasiego mleczka, które sprawiło, że nie był świadomy swoich czynów. Co więcej, doceniono poświęcenie i zaangażowanie Edmunda w ostatecznej bitwie o Narnię, a także pomoc w walce z Białą Czarownicą.