MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego społeczność naszej szkoły włączyła się w świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Ubranie biało-czerwonego kotylionu pozwoliło celebrować ten dzień, a lekcje języka polskiego odkryły przed uczniami urzekające tajniki poprawnej polszczyzny.

Skoro w biletomacie kupimy bilety, a w mlekomacie mleko, co dostaniemy w kaczkomacie?
Jak opisać znaną wszystkim kajzerkę?
Dlaczego „zamek” może mieć dwa znaczenia?
Czy „memy” mogliśmy nazywać „mimemami”?

To tylko kilka pytań, na które poznali odpowiedź uczniowie. Jak się okazało, język naprawdę jest interesujący i skrywa przed nami wiele sekretów. Poza tym, podczas lekcji uczniowie brali udział w quizach związanych z zasadami pisowni i wymowy, a także zostali zapoznani z zestawieniem najczęściej popełnianych błędów w 2022 r.  Obok ważnych zasad językowych mogli oni poznać wiele ciekawostek wyrazowych, a nawet stworzyć swój plakat promujący naukę języka ojczystego.

Na tym jednak nie kończymy świętowania i obcowania z językiem, bo 21.02 rozpoczął Miesiąc Języka Ojczystego. Przez 30 dni uczniowie w sposób szczególny będą mogli poznawać polszczyznę, uczestnicząc m.in. warsztatach, konkursach, lekcjach językowych czy szkolnym dyktandzie.
Wszystko przed nami!