Gala Laureatów XX Szkolnego Konkursu Pięknego Słowa „Mój Kraków” za nami.

30 maja w gościnnych progach Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory odbyła się Gala Laureatów jubileuszowego XX Szkolnego Konkursu Pięknego Słowa „Mój Kraków”.
Zgromadzoną publiczność powitała melodia hejnału mariackiego i ognisty „krakowiak” w wykonaniu tancerzy ZPiT AGH „Krakus”.
Gości powitał zastępca dyrektora Muzeum Krakowa Adam Świerz oraz koordynatorka konkursu Jolanta Błasiak. Wśród nich znaleźli się: Dariusz Domajewski – dyrektor Wydziału Edukacji UMK reprezentujący Prezydenta Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego, patrona konkursu; Maciej Żmuda – przewodniczący Rady Dzielnicy V Krowodrza – patrona i współorganizatora konkursu; prof. dr hab. Jacek Purchla Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – patron konkursu, absolwent Szkoły Podstawowej nr 5; Michał Zabłocki – poeta, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, patron konkursu; Paweł Maślej – dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków; jurorzy konkursu- Aleksandra Rzońca, historyk sztuki, organizatorka konkursów o Krakowie „Krakusek”, Janusz Mika – pisarz, miłośnik Krowodrzy; polscy poeci: Ewa Stadtmuller i Józef Baran. Obecni byli uczniowie szkoły – laureaci konkursu, ich rodzice oraz zwyciężczynie poprzednich edycji konkursowych Karolina Miś i Gabrysia Borczowska.
Było także wiele wzruszających wspomnień z dwudziestoletniego okresu poetyckich spotkań z Moim Krakowem …
Zanim głos oddano laureatom organizatorzy podziękowali patronom konkursu za ich wieloletnie wsparcie, wręczając im pamiątkowe dyplomy i obrazki Krakowa wykonane przez uczniów SP nr 5. Następnie publiczność zgromadzona w Sali Miedzianej mogła usłyszeć wiersze krakowskich poetów w wykonaniu laureatów konkursu. Uczniom towarzyszyła muzyka ilustrująca krakowski folklor .
Laureaci konkursu zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami ufundowanymi przez Radę Dzielnicy V Krowodrza, Radę Rodziców, Wydawnictwo Znak oraz indywidualnych sponsorów. Nagrody wręczał dyrektor Paweł Maślej.
Specjalne nagrody dla laureatów najwyższych miejsc ufundowali: Prezydent Miasta Krakowa oraz prof. Jacek Purchla. Poetka Ewa Stadtmuller obdarowała swoją książką uczennicę recytującą wiersz jej autorstwa, a Józef Baran podzielił się z młodymi artystami refleksjami na temat zaprzyjaźniania się z poetyckim słowem.
Patroni podziękowali laureatom za piękne recytacje, a  jubilatowi  pogratulowali 20 lat organizowania spotkań z Moim Krakowem i popularyzowania historii, kultury i tradycji miasta wśród młodego pokolenia.
Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i zamknięciu Gali melodią hejnału mariackiego  zgromadzeni goście skosztowali jubileuszowego tortu, który ufundowała firma NAKIELNY Kawa i Wypieki.

Zwycięzcy jubileuszowego XX Szkolnego Konkursu Pięknego Słowa Mój Kraków

Kategoria kl. I -III

I m. Lena Gębica kl. 2

II m. ex aequo Sofija Varlamova , Wojciech Zych kl. 1

III m. Pola Bąk kl. 2

Wyróżnienia: Stanisław Garpiel, Iga Henclik, Liliana Więcek, Dominika Wyka

Kategoria kl. 4 – 5

1 m. Iga Limanówka kl. 4

2m. Oliwia Bąk kl. 5

3 m. Roma Jagłowska kl. 4

Wyróżnienie Julian Kondrak kl.5

Kat. Kl. 6 – 8

1 m. Justyna Zielińska kl. 6

2 m. Wiktor Dunajew kl. 6

Jolanta Błasiak