MÓJ KRAKÓW – UROCZYSTA GALA LAUREATÓW

Uroczysta Gala Laureatów w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory zakończyła trzyetapowy XV Międzyszkolny Konkurs Pięknego Słowa „Mój Kraków”- edycja „Moja Ojczyzna, Mój Kraków” poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Znamienita publiczność zgromadzona w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wysłuchała historyczno-patriotycznych utworów literackich w wykonaniu laureatów konkursu – uczniów krakowskich szkół.

Za piękną prezentację historycznych tekstów laureaci otrzymali z rąk dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 p. Pawła Maśleja oraz Zastępcy Przewodniczącego Rady Dzielnicy V Krowodrza p. Edwarda Tarczałowicza, dyplomy i nagrody upamiętniające 100. rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości. Występy oceniało jury, w którym zasiedli prof. Zofia Budrewicz z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Pedagogicznego, poetka Aleksandra Rzońca i prozaik Janusz Mika. Recytacje uczniów oceniali także aktorzy teatralni – prof. Jacek Romanowski, aktor Narodowego Teatru Starego, oraz Ilona Buchner, aktorka Teatru Groteska.

Uroczystą galę oprawiły muzyka i tańce narodowe w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH Krakus.

Uwieńczeniem uroczystości był recital krakowskiej pieśniarki  Jagi Wrońskiej i chóru „Łącznik” z Zespołu Szkół Łączności, którzy ucieszyli publiczność pięknie wykonanymi polskimi pieśniami patriotycznymi i kolędami.

Wśród zaproszonych gości nie sposób nie wymienić prof. Jacka Purchli, niegdyś ucznia Szkoły Podstawowej nr 5, założyciela i wieloletniego dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. W swoim wystąpieniu przedstawił on szczególną rolę Krakowa w drodze do niepodległości. W gościnnych progach Pałacu Krzysztofory witał wszystkich jako gospodarz p. Michał Niezabitowski – Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Olbrzymim zaskoczeniem dla koordynatorki projektu p. Jolanty Błasiak było wręczenie jej przez p. Annę Korfel – Jasińską, Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa, medalu Honoris Gratia. Dzięki tej decyzji  p. prof. Jacka Majchrowskiego p. Jolanta znalazła się w zaszczytnym gronie osób szczególnie zasłużonych dla miasta Krakowa. Serdecznie gratulujemy!!!

Relacja tekstowa Magiczny Kraków:
http://krakow.pl/aktualnosci/226493,1915,komunikat,na_100-lecie_niepodleglosci_uczniowie_ozywili_dawne_teksty.html

Relacja fotograficzna Magiczny Kraków:
http://krakow.pl/otofotokronika/222101,773,0,775,otofoto.html

Może Ci się również spodoba