Akcja ekologiczna w naszej szkole „STOP SMOGOWI”

Światowy Dzień Ziemi lub inaczej Międzynarodowy Dzień Ziemi jest wyjątkowy. Tego dnia wielu ludzi na całym świecie organizuje akcje, których celem  jest promowane postaw proekologicznych w spoleczeńśtwie. Organizatorzy chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety, na której mieszkamy. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń przygotowanych przez różnorodne instytucje.

Samorządy szkolone Szkoły Podstawowej i Gimnazjum także włączyły się w obchody tego święta i z tej okazji  podkreślaliśmy problem zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

Nasza uroczystość składała się z trzech części:

W pierwszej każda klasa zaprezentowała swoje ekologiczne hasło, biorąc przy okazji udział w konkursie ekologicznym na najlepsze hasło propagujące walkę ze smogiem. Wyniki konkursu ogłosimy na uroczystym apelu Samorządu Uczniowskiego.

W drugiej części każda  klasa przedstawiła po jednym gatunku rośliny i zwierzęcia zagrożonego wyginięciem, którego przyczyną jest m.in. zanieczyszczone powietrze.

I na koniec przewodniczące  SU Sp i SU GIM odczytały wszystkim zebranym uczniom petycję do prezydenta miasta Krakowa –   pana Jacka Majchrowskiego. Zwracamy w niej uwagę na zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i prosimy o podjęcie działań, które sprawią, że zaczniemy oddychać powietrzem bez szkodliwych pyłów. W trakcie odczytywania petycji wszyscy uczniowie założyli na twarze maski antysmogowe – był to wyraz naszego protestu wobec jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy.

Opiekunowie Samorządów Uczniowskich Gimnazjum i Szkoły Podstawowej

Aleksandra Witalis-Pomykała

Anna Ślażyńska


 

Może Ci się również spodoba