IV Spotkanie z Mistrzem

Anna Wierzbowska i Maria Wierzbowska – wioślarstwo

26.10.2016 r. mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć uczestniczki tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro,
wioślarki, absolwentki naszej szkoły: Marię Wierzbowską i Annę Wierzbowską. Panie są siostrami.
Pływają razem od niedawna, ale już w 2014 roku – pierwszym roku wspólnych startów  – okazały się najszybszą dwójką bez sterniczki w kraju.
Na arenie międzynarodowej w Pucharze Świata zadebiutowały w 2015 roku.

Anna Wierzbowska jest absolwentką Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5
oraz liceum British International School of Kraków, a następnie Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
Obecnie studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wioślarstwo zaczęła trenować w 2004 roku.
Pierwszy medal zdobyła podczas Mistrzostw Polski Juniorów w 2007 roku w dwójce podwójnej juniorek (srebro).
Startowała w reprezentacji narodowej juniorów i młodzieżowej w czwórkach podwójnych.
W latach 2008-2013 trenowała w USA, gdzie startując w ósemce akademickiej, zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Stanów. Była również kapitanem swojej drużyny.
W 2014 roku pobiła dwa rekordy świata na 500 i 1000 metrów na wioślarskim ergometrze, które poprawiła w roku 2015.

Maria Wierzbowska swoją przygodę ze sportem zaczęła w sekcji pływackiej Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Sportowymi nr 5, w VI klasie zainteresowała się wioślarstwem.
Ukończyła XX LO, obecnie jest studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Swój pierwszy złoty medal w kategorii młodzików zdobyła w czwórce ze sterniczką podczas Mistrzostw Młodzików w 2008 roku.
Także w kolejnych latach, już w starszych kategoriach wiekowych, stawała na podium mistrzostw Polski.
Startowała w reprezentacji narodowej juniorów w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata.

W spotkaniu z mistrzyniami wzięli udział uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum.
Panie dzieliły się wrażeniami z igrzysk . Bardzo ciekawie, z dystansem do codziennej pracy i własnych osiągnięć
opowiadały o zaletach i wadach sportowego życia. Mogliśmy obejrzeć wioślarski strój.
Przygotowany przez olimpijki film pokazywał specyfikę tej dyscypliny sportu, treningi, ale też chwile odpoczynku.
W okresie przedolimpijskim siostry spędziły ponad 300 dni na wyjazdach i zgrupowaniach. Mimo to starają się znaleźć czas,
np. na górską wycieczkę.

Podczas rozmowy wioślarki zachęcały młodych ludzi do aktywności i pracy nad sobą.
Pokazywały sport nie tylko jako drogę do osiągania sukcesów, jakim są medale, ale przede wszystkim jako sposób na życie
i okazję do zdobywania nowych doświadczeń. Łączenie nauki ze sportem nie jest łatwe, przygotowuje jednak do sprostania różnym życiowym wyzwaniom. Jako uczennica naszej szkoły pani Maria trenowała pływanie.
Dzięki sprawności fizycznej i posiadanym umiejętnościom uratowała tonącą kobietę.
Nigdy nie wiadomo, w jakich okolicznościach przydadzą nam się zdobyte wiadomości i sprawności.

oprac. J. Dziadosz