Spotkanie z Mistrzem

szpadzista Radosław Zawrotniak

Poprzez „Spotkania z Mistrzem” szkoła nawiązuje współpracę z klubami sportowymi szkolącymi młodych ludzi. Świetny przykład stanowi pokaz walk młodzieży z Krakowskiego Klubu Szermierzy (siedziba klubu ul. Kazimierza Odnowiciela 2 w Gimnazjum Nr 9), który uświetnił pierwsze, grudniowe spotkanie z olimpijczykiem, srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich /Pekin 2008/, brązowym medalistą Mistrzostw Świata /Antalya 2009/, brązowym medalistą Mistrzostw Europy /Lipsk 2010/, Radosławem Zawrotniakiem.

NIEZAPOMNIANE PRZEŻYCIE …

Dnia 13 XII 2013r. o godzinie 13:00 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 51 odwiedził wyjątkowy gość. Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, zwycięzca Pucharu Świata GP Seniorów, srebrny medalista Mistrzostw Europy i brązowy medalista Mistrzostw Świata – szpadzista Radosław Zawrotniak.

Na spotkaniu czekało nas – uczniów naszej szkoły oraz zaproszoną z dzielnicy młodzież – wiele niespodzianek. Na początek wszyscy obejrzeliśmy film, dzięki któremu przenieśliśmy się do 2008r. i przypomnieliśmy sobie zwycięską walkę naszego olimpijczyka. Mieliśmy okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć profesjonalny strój szermierza, jak i wypróbować samą szpadę. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz zawodników z Krakowskiego Klubu Szermierzy, w którym zaprezentowali się wicemistrzowie Polski seniorów w szpadzie. Jednak najwięcej emocji dostarczył nam medal olimpijski , który każdy mógł wziąć do ręki i chociaż przez chwilę poczuć się jak mistrz…
Następnie przyszedł czas na zadawanie pytań. Oto najważniejsze:

R: Dlaczego akurat szermierka ?

R.Z.: Dobre pytanie. Moi rodzice zawsze uważali, że jestem

,,roztrzepanym”  dzieckiem (zaśmiał się p. Radek), więc postanowili, że wyślą mnie na trening szermierki, żebym mógł się trochę poruszać i uspokoić.

R: Kto jest dla Pana największą inspiracją i dlaczego ?

R.Z. : Osobą, która szczególnie mnie inspiruje, jest Michael Jordan, ponieważ podziwiam go jako gracza, ale nie tylko… największy szacunek mam do niego za to, jakim jest człowiekiem, jak potrafił zmotywować drużynę; sądzę, że jest niesamowity i warto z niego czerpać inspiracje.

R: Co uważa Pan za swój największy sukces ?

R.Z.: Z pewnością srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, z tej zdobyczy jestem najbardziej dumny.

R: A co było dla Pana największą porażką ?

R.Z.: Chyba to, że nie zdobyłem medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Szermierz cierpliwie odpowiedział na wszystkie pytania, a było ich dość sporo. Radosław Zawrotniak jest pierwszym sportowcem, który odcisnął swoją dłoń w naszej szkolnej galerii sportowców! Po rytuale rozległy się ogromne brawa, a na twarzy naszego bohatera zagościł szeroki uśmiech. Wreszcie nadszedł wyczekiwany przez każdego moment na autografy i zdjęcia. Kolejka była tak długa, że nikt nie wiedział, gdzie i czy w ogóle się kończy.

W nauce i sporcie uczniom naszej szkoły patronują Polscy Olimpijczycy, dlatego spotkanie ze sportowcem było dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Na kolejną imprezę z cyklu ,,Spotkanie z Mistrzem” wkrótce zaprosimy…

oprac. Aleksandra Szeląg, Alicja Grabska
foto A. Sokół

Może Ci się również spodoba